Muğla'da geçen yı bin 547 kişi sigarayı bıraktı

Muğla'da 2015 yılı içinde sigara bırakma polikliniklerine başvuran 4 bin 966 kişiden bin 547’sinin bıraktığı açıklandı. Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü dolayısıyla yazılı...

Muğla'da geçen yı bin 547 kişi sigarayı bıraktı
Muğla'da 2015 yılı içinde sigara bırakma polikliniklerine başvuran 4 bin 966 kişiden bin 547’sinin bıraktığı açıklandı. Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Sigara ve tütün ürünlerinin, dünyada en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı madde olduğunu belirten Ceyhan, "Sigara kullanımı sebebiyle oluşan hastalıklar, önlenebilir ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Sigara kullanımı bir bağımlılıktır. Diğer bağımlılık türlerinde görüldüğü gibi kişi, zarar gördüğü halde kullanmaya devam eder. Bağımlılıkta kontrol yitimi ön plandadır ve kullanım kesildiği zaman çeşitli yoksunluk belirtileri ortaya çıkar." dedi.

Halk Sağlığı Müdürü Ceyhan, sigara bağımlılığının bir hastalık olduğunu ve tedavi edilebileceğini belirterek, "Eğer sigara kullanıyorsanız, bunun bir hastalık olduğunu bilmeli ve bir an önce size yardımcı olacak olan sigara bırakma polikliniğine başvurmalısınız. Sigarayla tek başınıza mücadele etmeniz zor olabilir, çünkü bu bir bağımlılıktır ve her bağımlılık gibi bir hastalıktır. Bırakma kararlılığı, uygun tedavi ve motivasyonla siz de sigarayı bırakabilirsiniz. 2015 yılı içinde sigara bırakma polikliniklerimize 4 bin 966 kişi başvurmuş olup bin 547 kişi sigarayı bırakmıştır. Unutmayın, sigara içtiğiniz her an, hayatınızdan ve sevdiklerinizle geçireceğiniz sağlıklı zamanlardan çaldığınız anlardır. Sigarayı bırakmak için en doğru zaman şu andır. Hemen size en yakın sigara bırakma polikliniğine başvurarak randevunuzu alın, kendiniz ve aileniz için yeni, sağlıklı bir başlangıç yapın." diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Reklam