'Güneydoğu’da öğrencilerin hak kaybı yaşamaması için özel düzenleme yapılmalı'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) TBMM Eğitim Komisyonu Sözcüsü ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, Güneydoğu’da eğitimin telafi edilemez duruma geldiğini söyledi. Usluer, “Öretmen, okul yok, öğrenciler psikolojik çöküntü içinde....

'Güneydoğu’da öğrencilerin hak kaybı yaşamaması için özel düzenleme yapılmalı'
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) TBMM Eğitim Komisyonu Sözcüsü ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer, Güneydoğu’da eğitimin telafi edilemez duruma geldiğini söyledi. Usluer, “Öretmen, okul yok, öğrenciler psikolojik çöküntü içinde. Eğitimdeki kayıplar telafi dersleri ile çözülebilecek aşamayı çoktan geçti. Bu öğrenciler için sınavlarda hak kaybı olmaması için özel düzenlemeye gidilmesi gerekmektedir.” dedi.

Prof. Dr. Usluer, 2015 -2016 eğitim-öğretim yılının 2. döneminin başlaması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, Güneydoğu da yaşanan eğitim konusuna dikkat çekti.

Güneydoğu Anadolu’da 175 bini aşkın öğrencinin yaşanan çatışmalar sebebiyle hala eğitimden mahrum kaldığını kaydeden Prof. Dr. Usluer, “Daha önce Cizre ve Silopi’den SMS ile seminere çağrılan öğretmenler geri dönmediği gibi şimdi de Şırnak’ın İdil ilçesindeki 1200 öğretmen yine SMS yoluyla seminere çağrılmaktadır.” ifadesini kullandı.

Zaten onlarca okulun da fiziki olarak kullanılmaz hale gelmiş durumda olduğuna dikkat çeken Usluer, çatışmaların ortasında kalan çocukların yaşadıkları travmadan kurtulmaları içinse yıllarca psikolojik tedavileri gerektiğini vurguladı. CHP'li vekil, “Yani öğretmen yok, okul yok, öğrenciler psikolojik çöküntü içindeler. MEB ise çocukların geleceği için hayati olan bu sorunu telafi dersleri ile çözmeye çalışıyor. Ne yazık ki; eğitimdeki kayıplar telafi dersleri ile çözülebilecek aşamayı çoktan geçti.” sözlerini kullandı.

Gaye Usluer, “Örneğin; 2. yarıyıl, öğrencilerin geleceği için kritik öneme sahip olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG), Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) yapılacağı bir dönem. Milli Eğitim Bakanlığı, Güneydoğu’daki öğrencilerden bu sınavlardan ne hakla başarı bekleyecektir? Bu sınavlardaki muhtemel başarısızlıklardan öğrenciler mi yoksa hükümet mi sorumlu olacaktır?” dedi.

Artık bölgede hayatın bir an evvel normale dönmesi, öğretmenlerin görevlerine başlaması gerektiğinin altını çizen CHP'li vekil, açıklamalarını şöyle tamamladı: “ Öğretmenler ve öğrencilerin arasında yaşanan güven kaybının toparlanması, öğrencilere psikolojik destek verilmesi ve bölgede hayat normale dönene kadar TEOG, YGS ve LYS sınavlarında hak kaybı olmaması için özel düzenlemeye gidilmesi gerekmektedir. Yoksa verilen telafi dersleri ‘dostlar alışverişte görsün’ maksadının ötesine geçemeyecektir."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Reklam