Afganistan’da Taliban’la barış müzakerelerinin "yol haritası" 4'üncü toplantısı

Afganistan, Pakistan, Çin ve ABD'den yetkililer, Afgan hükümeti ve Taliban arasında yapılacak barış görüşmelerinde "yol haritasını" belirlemek amacıyla başkent Kabil’de dördüncü kez bir araya geldi. Başkanlık Sarayı'nda düzenlenen...

Afganistan’da Taliban’la barış müzakerelerinin "yol haritası" 4'üncü toplantısı
Afganistan, Pakistan, Çin ve ABD'den yetkililer, Afgan hükümeti ve Taliban arasında yapılacak barış görüşmelerinde "yol haritasını" belirlemek amacıyla başkent Kabil’de dördüncü kez bir araya geldi.

Başkanlık Sarayı'nda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Dışişleri Bakanı Selahuddin Rabbani, Taliban ve silahlı gruplara, barış sürecine katılmaları ve görüşmelere olumlu bakmaları çağrısında bulundu. Rabbani, “Afgan hükümeti, siyasi yolu seçen Taliban’la barış müzakeresi masasında oturacak. Müzakereyi fırsat bilerek kendi çıkarları adına kullanan gruplarla mücadelemiz devam edecek. Onları yok etmek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Ülkede barışın sağlanmasının çok önemli olduğunu ifade eden Rabbani, terör ve şiddetlerden oldukça etkilenen halkın artık barış içinde yaşamak arzusunda olduğunu aktardı. Rabbani ayrıca, ABD, Çin, Pakistan ve Afganistan yetkilileri katılımıyla düzenlenen toplantıda, barış sürecinin başlatılması için olumlu sonuçlar elde edileceği kanaatinde olduğunu bildirdi.

“Terör ve terörizm sadece Afganistan’ı değil komşu ülkeleri ve oradaki halkı de tehdit ediyor. Oradakileri de etkiliyor.” diyen Rabbani, komşu ülkelerin ve özelikle Pakistan’ın rolünün, söz konusu sürecin başarılı olmasına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Afgan, Pakistan, ABD ve Çinli yetkililer, Afgan hükümeti ile Taliban arasındaki barış görüşmeleri için "yol haritasını" belirlemek üzere 2 toplantıyı Pakistan’da ve bir toplantıyı da Afganistan’da yapmıştı.Cihan
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Reklam